lt en

Pirmadienis, 2011 Birželio 13

Rudzkis: šiemet iš Lietuvos išvažiuos dar 70 tūkst. gyventojų

Geresnius nei tikėtasi ekonomikos augimo rezultatus šiemet lems ne tik augančios Lietuvos eksporto rinkos, gamybos plėtra geriau išnaudojant pajėgumus, sparčiau panaudojant ES paramą, bet ir pamažu stiprėjantis vidaus vartojimas, mano „DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas Rimantas Rudzkis.

Jis prognozuoja, kad šiemet Lietuvos BVP padidės 6 proc., kai, pavyzdžiui, Europos Komisija prognozuoja tik 5 proc. augimą.

„Lietuvos eksporto augimas nėra kuo nors ypatingas. Po pasaulinės krizės pernai sparčiai ėmė vystytis tarptautinė prekyba, eksporto rinkos, tad atsigavo ir mūsų eksportas“, – aiškino R. Rudzkis.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos eksportas per mažai diversifikuotas, nes didžiuma prekių keliauja į ES arba Rusiją.

„Ir ES, ir Rusijoje yra labai didelių pavojų, tad, jei kas bloga joms nutiktų, mums tai smarkiai atsilieptų“, – atkreipė dėmesį profesorius R. Rudzkis.

„Matome, kad mažėjant nedarbui gerėja gyventojų lūkesčiai, jie mažiau taupo, tad namų ūkių vartojimas auga, todėl šiemet eksporto kilimą papildys nuosaikus vidaus paklausos didėjimas“, – apie šalies ūkio tendencijas konferencijoje šnekėjo R. Rudzkis.

Per dešimtmetį palyginamosiomis kainomis Lietuvos ūkis išaugo sparčiausiai regione. Per tą patį laiką visoje ES sparčiausiai vystėsi Slovakijos ekonomika, mes likome antri, teigė jis.

 „DnB Nord“ banko analitikai prognozuoja, kad šiemet metinė infliacija sieks iki 4 proc., o vidutinis atlyginimas didės tik 3 proc.

Vis dėlto profesorius pastebi ir rimtų bėdų.

„Mūsų specialistų ruošimo sistema reikalauja pertvarkymų. Specialistų pasiūla ir paklausa yra kas sau. Tai, kad buvo kalbėta, kad reikia liberalizuoti verslo aplinką, niekas nejuda“, – problemas vardijo R. Rudzkis.

Jo žodžiais, Lietuva labai prastai atrodo pagal užsienio investicijas.

Maistas ir nafta toliau brangs?

„DnB Nord“ banko analitikė Jekaterina Rojaka, apžvelgdama pasaulio bei labiausiai išsivysčiusių šalių ūkio prognozes ir Lietuvos ūkio augimo foną, sakė, jog Vokietijos ir JAV ūkis šiemet ir trejus metus į priekį augs 2,7–3,6 proc., kai Rusijos, Kinijos ir Indijos – gerokai sparčiau. Rusijos ūkis per šiuos ir dar trejus metus turėtų stiebtis 4–6,6 proc., Kinijos – maždaug 9–10 proc., Indijos – apie 7–10 proc.

Ji taip pat aiškino, kad pasaulio analitikai prognozuoja, jog šių metų II pusmetį maisto kainos išliks kainų aukštumose. Kintančios oro sąlygos ir toliau mažina grūdų derlių, tad prognozuoto derliaus veikiausiai nepavyks sulaukti. Tuo pat metu naftos kainos, prognozuojama, ir toliau didės, pasaulines prognozes apibendrino J. Rojaka.

Iš Lietuvos išvažiuos 60–70 tūkst. gyventojų

„DnB Nord“ banko vyriausiasis analitikas profesorius Rimantas Rudzkis prognozuoja, kad šiais metais emigracijos mastai nemažės ir šalį paliks apie 60–70 tūkst. asmenų.

Pasak finansų eksperto, pernai emigracijos statistiką kilstelėjo privalomos įmokos į Privalomojo sveikatos draudimo fondą, tačiau ir 2011-aisiais šis rodiklis bus įspūdingas.

„Aiškiai matome, kad šiais metais taikome į 60–70 tūkst. asmenų emigraciją“, – pirmadienį per „DnB Nord“ banko periodinio leidinio „Lietuvos ekonomikos perspektyvos“ pristatymą sakė R. Rudzkis.

Statistikos departamento duomenimis, šių metų sausio–balandžio mėnesiais emigravo 23 tūkst. asmenų. Pernai Lietuvą paliko 83,2 tūkst. gyventojų.

                                             Mindaugas Linkaitis  alfa.ltJūsų vardas:
Komentaras: