lt en

Antradienis, 2011 Gegužės 31

Berniukus prievartavęs pedofilas laimėjo prieš Lietuvą

Negirdėtas skandalas – už berniukų išprievartavimą kalinčiam pedofilui šiauliečiui Leonui Žukui (37 m.) teismas įpareigojo iš biudžeto atlyginti už teisėsaugininkų neprofesionalumą ir sukeltas kančias. O tuo metu visas būrys vaikų, kuriuos, kaip įtarta, išprievartavo šis pedofilas, negaus nė cento ir net nėra pripažinti nukentėjusiaisiais.

Dabar vadinamojoje pareigūnų kolonijoje tūnantis L. Žukas laukia nesulaukia, kada bus įvykdytas Vilniaus miesto 3-iojo apylinkės teismo nuosprendis, kuriuo pripažinta, kad L. Žukas prieš 5 metus nepagrįstai buvo apkaltintas dviejų mažamečių berniukų išprievartavimu.

L. Žukas pateikė ieškinį Lietuvos valstybei – Generalinei prokuratūrai, Policijos departamentui ir Teisingumo ministerijai. Už patirtus dvasinius išgyvenimus jis pareikalavo 68 000 litų, be to, rašė esąs patyręs ir materialinių išlaidų – šias įkainojo 26 000 litų.

Teismas pripažino, jog teisėsaugininkai padarė klaidų – tuo, kad buvo jį sulaikę nuo 2005-ųjų spalio iki 2007-ųjų spalio, o tai galėjo sukelti dvasinius išgyvenimus, nepatogumus ir bendravimo galimybių sumažėjimą.

Tiesa, teismas L. Žukui priteisė gerokai mažiau nei jis reikalavo: 1000 litų neturtinės ir 6190 litų – turtinės žalos atlyginimą. Pastarąją sumą sudaro dėl suėmimo negautas atlyginimas bei patirtos išlaidos advokatui teisme, nagrinėjant bylą dėl dviejų berniukų išprievartavimo, dėl kurio L. Žukas buvo išteisintas.

Kaip tai nutiko ir ar tai teisinga, galima suvokti tik susipažinus su visa L. Žuko gyvenimo istorija.

Tenka pripažinti, kad iš pradžių L. Žukui stebėtinai sekėsi. Potraukis berniukams jam susiformavęs tikriausiai nuo jaunumės. Net profesijas šis vyriškis rinkosi tokias, kad būtų kuo arčiau paauglių ir turėtų jiems valdžią. Kurį laiką padirbėjęs policijoje, L. Žukas vėliau įsidarbino internate. Būta kalbų, kad jau tada L. Žukas ėmė vilioti berniukus, vis dėlto tai liko neįrodyta. Neįrodytas ir pirmas incidentas, nutikęs 2000-aisiais Šiauliuose.

Pritrūko įrodymų

Taigi 2000 metų pradžioje viena šiaulietė kreipėsi į policiją dėl to, jog kažkoks vyras tvirkino jos mažametį sūnų. Policininkai sulaikė įtariamąjį L. Žuką, tačiau prasidėjus apklausoms vaikas ėmė painiotis, o įrodymų nebuvo. Tad trumpas tyrimas užbaigtas nutarimu nekelti baudžiamosios bylos, o laimingas įtariamasis buvo paleistas.

Kad išvengtų teisėsaugos dėmesio, L. Žukas išsikraustė į pajūrį. Jau tų pačių 2000-ųjų rudenį į policiją atskubėjo pakraupę sutuoktiniai, kurių mažametis sūnus buvo išžagintas oraliniu būdu. Kretingos rajono apylinkės teismas vėlgi buvo leidęs sulaikyti įtariamąjį L. Žuką, bet įrodymų ir vėl nepavyko surinkti.

L. Žuko sėkme galima laikyti net Šilalės rajono teisme 2002 metais jam paskelbtą nuosprendį už lytinius santykius su lytiškai nesubrendusiu nepilnamečiu. Kodėl sėkme? Teismas pedofilui paskyrė 5 metų bausmę, bet išėjo įstatymas dėl amnestijos, ir nusikaltėlis jau 2003-iųjų spalį laisvas ir patenkintas grįžo namo į Šiaulius.

Išniekinti vaikai

2004 metų rugpjūtį L. Žukas vėl buvo sulaikytas po to, kai dvylikametis berniukas N. pasiskundė seksualine prievarta. Vaikas papasakojo, kad vienas jo draugas ėmęs lankytis bute pas vidutinio amžiaus dėdę, kuris su vaikais būnąs malonus ir lipšnus, pavaišinąs skanėstais. Kartą, ieškodamas savo draugo, šio „dėdės“ buto durų skambutį paspaudė ir N. Vėliau berniukas papasakojo, kad pravėręs duris vyras jį įsitempęs vidun ir išprievartavęs... Nuskubėję į vaiko nurodytą butą, policininkai jame sulaikė L. Žuką.

Tačiau vėl įvyko stebuklas – vos įtariamasis atsidūrė areštinėje, į policiją tėvų atvestas N. pareiškė, kad jis L. Žuką apkalbėjo prisiklausęs nepažįstamų vaikinų. Tyrimas dėl seksualinio prievartavimo ir vėl buvo nutrauktas, o L. Žukas vėl atsidūrė laisvėje. Tada jis persikėlė į Vilniaus apskritį, išsinuomojo kampą ir susirado darbą.

L. Žuko laisvalaikis ten, atrodo, buvo „turiningas“. 2005-aisiais L. Žukas buvo suimtas ir apkaltintas tų metų liepos 29 ir rugsėjo 23 dienomis Ignalinos bei Švenčionių rajono miškeliuose užpuolęs du mažamečius berniukus – abu buvo išprievartauti ir nesunkiai sužaloti. Abiem vaikams prievartautojas buvo lipniąją juosta surišęs rankas ir užklijavęs akis, todėl jiedviem buvo sunku atpažinti prievartautoją.

Praradęs budrumą

Blogiausia, kad kriminalistai tyrimą atliko atmestinai – pavyzdžiui, vaikų drabužius laikė toje pačioje dėžėje, dėl to susimaišė mikrodalelės. Kai ekspertai nustatė, jog ant vaikų drabužių rasta sperma – ne L. Žuko, teisme suimtasis pakilo į ataką, pareikalavo bylą prieš jį nutraukti. Matydamas, kad dėl kriminalistų darbo broko kaltės įrodyti nepavyks, teismas taip ir padarė, o vėl atgavęs laisvę L. Žukas sukurpė ieškinį valstybei. Būtent jį neseniai ir laimėjo.

„Ar toks Lietuvoje teisingumas? Ką reikės grįžus į namus pasakyti sūnui?“ – tada išgirdusi L. Žukui paskelbtą išteisinamąjį nuosprendį ašarų nesutramdė vieno miške surišto ir išprievartauto berniuko motina.

O laimingas L. Žukas vėl grįžo į gimtuosius Šiaulius. Matyt, apakintas sėkmės, čia jis prarado budrumą ir pagaliau pelnytai priėjo liepto galą.

2007-ųjų pavasarį atbudus gamtai, atkuto ir L. Žukas. Kol normalūs vyrai akis ganė į merginų trumpais sijonais kojas, L. Žukas gatvėje nužiūrinėjo jaunučius berniukus...

Svečiuotis patiko

Puikiai žinodamas, kaip pavojinga lįsti daugiabučių kiemuose prie vaikų, kuriuos akylai prižiūri tėvai, pedofilas berniukus nutarė medžioti vienoje Šiaulių pagalbinėje mokykloje, slankiodamas aplink jo tvoras. Tokioje mokykloje besimokantys vaikai, žinia, patiklesni, lengviau apgaunami ir suvedžiojami. Be to, jie gyvena mokyklos bendrabutyje, tad nėra kasdien tėvų prižiūrimi.

Susipažinęs su keliais vyresnių klasių moksleiviais, L. Žukas juos pakvietė užeiti į savo namus. Keli mokiniai apsilankymu pas L. Žuką liko labai patenkinti – „dėdė Leonas“ su jais elgėsi kaip su tikrais vyrais: vaišino cigaretėmis, alumi, saldumynais, įjungęs vaizdo magnetofoną rodė įdomius filmus. Vaikinai nesuprato, kad yra įvilioti pasitarnauti pedofilui pagalbininkais.

2007-ųjų birželio 1-ąją, Vaikų gynimo dieną, L. Žukas toje pačioje pagalbinėje mokykloje per tvorą nusižiūrėjo dvylikametį Andrių (vardas pakeistas) ir savo naujųjų bičiulių – dviejų vyresniųjų klasių moksleivių – paprašė tą vaiką atsivesti į jo butą.

Padėjo išprievartauti

Nesuprasdami tikrųjų L. Žuko kėslų, moksleiviai sutiko. Kitą dieną susiruošę pas L. Žuką, paaugliai nesunkiai prikalbimo Andrių aplankyti „dėdę Leoną, duodantį parūkyti ir išgerti“. Birželio 2-ąją, šeštadienio vakarą, du šešiolikmečiai, septyniolikmetis, vardu Adomas, ir Andrius, nieko nepasakę pedagogams, nupėdino pasisvečiuoti pas L. Žuką.

Sulaukęs jaunųjų svečių, būsto šeimininkas net švytėjo iš malonumo. Pasodinęs juos svetainės minkštasuoliuose, įjungė televizorių bei vaizdo magnetofoną, ant stalo patiekė kelias picas, atkimšo alaus ir saldaus vyno, pavaišino cigaretėmis. Dabar nebe paslaptis, kad iš tikro L. Žukas tenorėjo paauglius kuo ilgiau užlaikyti, nugirdyti ir išprievartauti Andrių.

Jau sutemus, kai vaizdo magnetofonas rodė pornografinį filmą, L. Žukas ėmė Andrių glamonėti ir nurengti. Visgi net gerokai apgirtęs dvylikametis muistėsi. Tuomet L. Žuko paprašytas Adomas sučiupo Andrių už rankų, o pats L. Žukas vaikui numovė kelnes. „Andriau, nebijok, neskaudės, aš tau pastatysiu žvakę“, – pratarė iškrypėlis ir pasitenkino pačiu šlykščiausiu būdu.

Po to pedofilas vaikams pasiūlė permiegoti pas jį. Kas dar vyko pedofilo bute naktį – nežinoma.

Pedagogai nenutylėjo

Kai kitą rytą išsimiegoję paaugliai sugrįžo į mokyklą, pedagogai neklaužadoms užkūrė pirtį, pareikalavo papasakoti, kur jie valkiojosi visą naktį.

Iš pradžių visi nerišliai melavo miegoję gatvėje po krūmu, bet mokytojai netikėjo ir neatlyžo. Andrius, beje, irgi nė neužsiminė apie partirtą pažeminimą. Iškvotę, kad vaikai nakvojo pas nepažįstamą vyrą, kur buvo vaišinami svaigalais, pedagogai nedelsdami kreipėsi į policiją.

Išsigandę policininkų, moksleiviai iškart išklojo, kas ir kaip. Jie parodė L. Žuko butą, o Andrius papasakojo apie Leono jam į užpakalį „pastatytą žvakę“.

Tą pačią dieną L. Žukas vėl buvo suimtas. Už pagalbą išžaginant Andrių atsakomybėn patrauktas ir Adomas. Vėliau jam prie kaltinimų pridėti du ankstesni nusikaltimai – vagystė ir plėšimas.

Priėjo liepto galą

2008-aisiais Šiaulių apygardos teismas L. Žuką nuteisė kalėti 8 su puse metų, o jam talkinusį Adomą – metais trumpiau.

Pedofilas vėl buvo teisiamas, jam bausmė padidinta iki 20 metų nelaisvės. Pedofilas rašė apeliacinį skundą, skundėsi esąs nubaustas griežčiau už pikčiausią žmogžudį. Vis dėlto nieko nepešė – tik piniginę kompensaciją už dvi 2005-aisiais sužlugdytas bylas...

S. STASAITIS   balsas.ltJūsų vardas:
Komentaras: