lt en

Sekmadienis, 2011 Gegužės 29

Virtualiu pasauliu mėgaujasi iškrypėliai

Daugelis pasakytų, kad socialiniai tinklalapiai - geriausias būdas susirasti draugų ir bendrauti. Tačiau virtuali erdvė kelia milžinišką pavojų. Tuo, beje, jau galėjo įsitikinti ir lietuviai.

"Facebooko" gniaužtuose

Šių metų žiemą Lietuvą sukrėtė tragedija, kai per socialinį tinklalapį "Facebook" su 14 metų vilniečiu susipažinusi 13 metų alytiškė Jurgita buvo žiauriai nužudyta Nemenčinės miškuose.

Apie kraupią istoriją tuomet rašė ne vienas pasaulio dienraštis ir naujienų agentūra. Ypač pasaulio žiniasklaida akcentavo tai, kad Lietuva patenka tarp didžiausios rizikos šalių, mat mūsų šalyje socialiniais tinklalapiais besinaudojančių žmonių skaičius auga kaip ant mielių.

Antai vien socialinio tinklalapio "Facebook" varytotojų skaičius Lietuvoje siekia net 720 tūkst. (pasaulyje yra per 600 mln. jo vartotojų). Palyginti tai vienas didžiausių skaičių pasaulyje.

Apsimetė trylikamečiu

Bet Lietuva - tikrai ne vienintelė šalis pasaulyje, kur socialiniai tinklalapiai tapo įrankiu įvairaus plauko iškrypėliams vykdyti savo kraupius sumanymus. Atrasti šiurpą keliančių istorijų, dėl kurių kaltas neatsargus bendravimas socialiniuose tinklalapiuose, galima iki soties.

Didžiąją Britaniją šį mėnesį sukrėtė drama, kai 13 metų paaugliu apsimetęs iškrypėlis Nicholas Bullas, kuriam iš tiesų 28 metai, išžagino 12 metų mergaitę, kurią į savo pinkles įviliojo per "Facebooką".

Pasak dienraščio "Daily Mail", apsukrus pedofilas mergaitę ir jos tėvus apgavo apsimetęs paralyžiuotu. Per šešis mėnesius pedofilas socialiniame tinklalapyje mergaitei išsiuntė apie 1,3 tūkst. žinučių, kuriose rašė, kad galėtų nupirkti jai įvairių žaislų, papuošalų ir saldainių.

Patikėję melu net ir mergaitės tėvai nekreipė dėmesio į atžalos susirašinėjimus, maža to, jie net sutiko, kad jų dukra susitiktų su tuo asmeniu Hulo mieste. Prieš tai N.Bullas mergaitei virtualioje erdvėje pareiškė, kad jis atrodo vyresnis nei 13 metų berniukas, esą tai yra šalutinis vaistų, kuriuos jis neva gėrė, poveikis.

Kai N.Bullas susitiko su mergaite, nusivežė ją į viešbutį ir išprievartavo. Mergaitės motina, pirmą sykį išvydusi pedofilą, kai šis su savo tėvu parvežė mergaitę, netrukus suprato, kad jam tikrai ne 13 metų. Tik tada tėvai iškvietė policiją.

Prokuroras Nickas Adlingtonas teigė: "Kai tėvai pamatė du vyrus automobilyje, pakraupo. Vietoj 13 metų berniuko mašinoje sėdėjo gerokai į trečią dešimtį įkopęs vyras ir dar vyresnis jo tėvas."

Suimtas N.Bullas kaltinimus neigė, net bandė du pareigūnus įtikinti, kad jam iš tiesų 13 metų. Tačiau po dviejų valandų apklausos pedofilas buvo priverstas prisipažinti.

Kai pareigūnai atliko kratą N.Bullo namuose, buvo nustatyta, kad jis Facebooke" bendravo su daugiau nei šimtu vaikų. Savo profilį pedofilas susikūrė pasinaudojęs kito vaiko tapatybe.

Socialiniai tinklalapiai - pavojus

Mergaitės tėvai po skandalo tvirtino, kad kitų vaikų tėvai turi būti labai atsargūs, kai jų vaikai bendrauja socialiniuose tinklalapiuose. Jie netrukus paviešino ir pedofilo fotografiją.

"Tikiuosi, kad paviešindami šią fotografiją kiti žmonės žinos, kaip elgtis sutikus jį. Taip, žinojau, kad mano dukra turi draugą, kuris paralyžiuotas, bet buvau tikras, jog ji susirašinėja su bendraamžiu, kuris sėdi vežimėlyje, - tvirtino tėvas. - Net nemanėme, kad tai gali būti pavojinga. Be to, vyro fotografijos "Facebooke" buvo įtikinamos."

Jis pridūrė: "Facebook" laikomas labai linksmu dalyku - čia galima dalytis juokais, draugauti, susipažinti, tačiau niekas nežino, kokie iš tiesų yra daugelio jo vartotojų tikslai, kol šių žmonių nepažįsti. Tiesiog noriu įspėti visus tėvus, kad jie neleistų savo vaikams naudotis šiuo socialiniu tinklalapiu tol, kol jie sulauks reikiamo amžiaus."

N.Bullas buvo nuteistas devynerių su puse metų laisvės atėmimo bausme, be to, jam teismas uždraudė naudotis "Facebooku".

Kraupios istorijos

Australijoje 25 metų Michaelas Hermogenesas buvo nuteistas 14 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad išprievartavo 14 metų mergaitę, o paskui ją padegė apipylęs benzinu. Vyras teisme taip pat aiškino, kad savo auką susirado per tinklalapį "Facebook". Tiesa, šio socialinio tinklalapio profilis padėjo ir detektyvams, kai šie ėmėsi medžioti nusikaltėlį.

Didžiojoje Britanijoje pedofilas matematikos mokytojas ir keturių vaikų tėvas 41 metų Anthony Dockerty, pasinaudodamas socialiniu tinklalapiu, taip pat viliojo savo aukas ir jas vėliau žagino.

Vieną iš savo aukų 15 metų mokinę pedofilas nuolat kalbino "Facebooke". Pareigūnai tvirtino, kad A.Dockerty nuolat svaiginosi kokainu, ekstaziu ir reguliariai vartojo viagrą, o savo aukas girdė alkoholiu, paskui išnaudodavo. Jam buvo pateikti kaltinimai dviejų mergaičių išprievartavimu ir vienu pasikėsinimu tai padaryti.

Skandalas išaiškėjo tik tada, kai vienos mergaitės draugas pastebėjo jos susirašinėjimą "Facebooke" su matematikos mokytoju

Vienoje iš žinučių pedofilas rašė: "Tu nuostabi mokykloje, tu tokia nuostabi, tu kur kas labiau subrendusi nei kitos mergaitės. Tavo plaukai atrodo puikiai. Aš mačiau tave vedžiojančia šunį."

Nori plėsti vartotojų būrį

Nors nuolat įvyksta nusikaltimų, dėl kurių kaltas neatsargus bendravimas virtualioje erdvėje, "Facebooko" įkūrėjas 27 metų Markas Zuckerbergas įsitikinęs, kad socialiniu tinklalapiu turi turėti teisę naudotis net vaikai, nesulaukę 13 metų, nesvarbu, kad dabar tam prieštarauja JAV įstatymai.

Milijardierius aiškina, kad socialiniai tinklalapiai gali prisidėti prie jaunimo švietimo. "Mano filosofija tokia, kad jei nori gauti tinkamą išsilavinimą, turi pradėti nuo mažų dienų", - tvirtino M.Zuckerbergas.

Nors jis pridūrė, kad jaunimui "Facebooke" ketina pritaikyti didesnes apsaugos priemones, pasak JAV žiniasklaidos, meluoti apie savo amžių šiame tinkalapyje be sunkumų gali kiekvienas norintis jame prisiregistruoti.

Atsainus požiūris

Nors, remiantis JAV įstatymais, socialiniais tinklalapiais gali naudotis paaugliai, sulaukę 13 metų, palyginti su 2010 m., tėvų, kurie leidžia savo vaikams naudotis tinklalapiais nesulaukus reikiamo mažiaus, padvigubėjo.

Apskaičiuota, kad šiuo metu pasaulyje socialiniais tinklalapiais naudojasi daugiau nei 7,5 mln. 13 metų nesulaukusių vaikų. Kai kuriose šalyse amžiaus cenzas apskritai negalioja.

Jungtinėse Valstijose padaugėjo tėvų, kurie mano, kad jų vaikams socialiniai tinklalapiai nekelia pavojaus. Praėjusiais metais taip manė 8 proc. tėvų, kurių vaikai naudojasi tinklalapiais, šiais metais tėvų skaičius išaugo iki 17 proc.

                                                            Valentinas Beržiūnas     kauno.diena.lt   Jūsų vardas:
Komentaras: