lt en

Ketvirtadienis, 2011 Gegužės 26

Finansinės kilpos

Gegužės 25 dieną Utenoje prasidėjo 2010 metų pavasarį nužudyto kovotojo su pedofilija D.Kedžio mamos Laimos Kedienės teismo procesas. Ji teisiama dėl tariamo teisėjų įžeidimo, nors jos pasakyta kritika teisėjų atžvilgiu buvo be pavardžių, tai nėra įžeidimas, o tik pareikšta nuomonė. O gegužės 24 dieną į ligoninės reanimaciją pateko Vilniaus meras A.Zuokas. Teigiama, kad jis buvo apnuodytas, jo būklė sunki. Kol kas žinoma mažai šio senscacingo įvykio detalių, aišku tik tiek, kad ryte meras dar dirbo, o pietų jau atsidūrė reanimacijoje. Visa ši paslaptinga istorija anksčiau ar vėliau atsiskleis, bet pastaruoju metu svarstomos ir kitos paslaptingos istorijos. Pastaruoju metu iškyla su advokato K.Čilinsko mirtimi susiję specifinės aplinkybės. Tiesa, neteigiama, kad K.Čilinskas buvo nunuodytas ar kitaip numarintas, jis jau eilę metų sirgo sunkia onkologine liga. Tačiau tai, kad K Čilinskui esant ligoninėje, jam buvo leidžiami daugumoje Europos  Sąjungos šalių nebenaudojami vaistai, kelia didelį susirūpinimą. Tai tiesiog atviras kai kuriose gydymo įstaigose pasitaikančio barbariško elgesio su pacientais pavyzdys.

Tuo tarpu Lietuvos ekonominė būklė oficialiai gerėja, tačiau dauguma žmonių šio pagerėjimo nejaučia. Toliau tęsiasi taip vadinamas ,,diržų veržimas”. Faktiškai dauguma žmonių pateko į finansinių kilpų spąstus. Ekonominė padėtis prieš keletą metą pradėjo sparčiai blogėti, biudžeto pajamos smarkiai sumažėjo, o jokio valstybės biudžeto rezervo Lietuva nebuvo sukaupusi. 2009 metais buvo keliamos idėjos, kad reikia skolintis piningų iš Tarptautinio valiutos fondo(TVF), bet daug įtakingų politikų tam pasipriešino, teigdami, kad neva tai būtų Lietuvai pražūtingas sprendimas. Bet štai Vengrija ir Latvija paėme kreditus iš TVF ir tai jiems ne pakenkė, o padėjo-šių valstybių ekonominė padėtis geresnė. Pastaruoju metu laužomos ietys ir dėl minimalaus atlyginimo kėlimo. Teisūs tie, kurie sako, kad mūsų krašte egzistuojanti minimali alga –tai pasityčiojimas iš darbo žmonių. Lietuviškos miniamalios algos dydis-tik 670 litų ir didžiuliai mokesčiai bei didžiulės kuro ir maisto produktų kainos-tai labai prastas derinys. Juk net Lotynų Amerikos valstybėse Kosta Rikoje ir Urugvajuje minimalūs atlyginimai žymiai didesni ( Kosta Rikoje-500 dolerių(1200lt) ir Urugvajuje-600 dolerių (1430 lt) į rankas). O juk šiose Lotynų Amerikos valstybėse žymiai pigesnis cukrus, vaisiai, mėsa bei daugelis kitų maisto produktų. Šiose šalyse pigesnis ir kuras, mažesni ir mokesčiai už elektrą. elektrą. Tad visos kalbos apie Lietuvą kaip ,,Baltijos tigrą” kelia tik šypsenas.

Dėl pensijinio amžiaus ilginimo pastaruoju metu užvirė tikras mūšis. Kai kurie įtakingi valdančiosios daugumos veikėjai nuožmiai gina savo nuostatas, kad pensijinis amžius turi būti ilginamas iki 65 metų, tiek vyrams, tiek moterims (šiuo metu moterys išeina į pensiją nuo 60 metų, vyrai-nuo 62,5 metų). Jie teigia, kad neva pas mus daug pensininkų, ir juos sunku išlaikyti, todėl reikia didinti pensijinį amžių. Tačiau ne paslaptis, kad daug pagyvenusio amžiaus (55-60 metų) žmonių yra tapę bedarbiais. Jei pensijinis amžius keliamas, tai reiškia, kad galima tendencija, jog skurstančių žmonių Lietuvoje dar padaugės. Juk negaudami pensijos, ir nerasdami darbo, žmonės turės tenkintis nebent visai varganomis socialinėmis išmokomis, arba išvis likti be pajamų šaltinio. Be to, juk pensijinis amžiaus riba tradiciškai aukštesnė didesnėse Europos šalyse, o mažesnėse valstybėse-Suomijoje, Slovėnijoje, Maltoje, Kipre, Vengrijoje ir kituose gyventojų skaičiumi mažesniuose kraštuose pensijinio amžiaus riba mažesnė. Štai Slovėnijoje į pensiją išleidžiama nuo 61 metų, Vengrijoje ir Čekijoje nuo 62 metų, Kipre vyrai išeina į pensiją nuo 62 metų, moterys nuo 60. Ir didžiosiose šalyse pensijinio amžiaus riba nėra vienoda-Prancūzijoje neseniai patvirtinta 62,5 metų riba, Italijoje vyrai išeina į pensiją nuo 65, moterys nuo 60 metų. Vokietijoje į pensiją išeinama nuo 65 metų, o nuo 2012 metų įsigalios aukštesnė riba-nuo 67 metu. O štai stambiose Lotynų Amerikos valstybėse Argentinoje ir Brazilijoje į pensiją išleidžiama nuo 62,5 metu. 2010 metais kai kurie Argentinos politikai pasisakė už pensijinio amžiaus ribos kėlimą, bet ši idėja buvo atmesta, prieš tokias naujoves pasisakė ir prezidentė K.Kiršner. O atotrūkis tarp įvairių Lietuvos pensininkų grupių –tai akivaizdi socialinės nelygybės apraiška. Dauguma mūsų krašto pensininkų gauna 500-900 litu pensijas, tuo tarpu buvę komunistinės nomenklatūros veikėjai gauna daug didesnes -1700-2200 litų pensijas, be to, didelė dalis nomenklatūros veikėjų dar gauna ir personalines pensijas-560-880 litų dydžio.

Bet kodėl niekaip negalime išsilaisvinti iš finansinių kilpų pinklių? Tai lemia Lietuvoje egzistuojanti luominės visuomenės sandara. Privilegijuoti luomai-pirmiausia oligarchų klasė ir korumpuotų politikų bei prokurorų kastos tiesiog klesti ir pelnosi daugumos piliečių sąskaita. Jiems sudarytos sąlygos neregėtai lobti ir apsaugoti savo turtus. Šių luomų nariams įstatymai taikomi skirtingai nei daugumai piliečių-net ir įkliuvus jiems sudaromos sąlygos išsisukti nuo bausmės. Tai iliustruoja ir Darbo partijos šešėlinio finansavimo byla. Įtakingi Darbo partijos veikėjai neva teisiami,o iš tikro vilkina teismo procesą ir laukia senaties termino. Tautos ateities forumo vadovo A.Matulevičiaus knygoje „Valstybes valdymo užkulisiai“ rašoma: ,,Egzistuoja V.Uspaskicho fenomenas. Galų gale kas nors turėtų atsakyti, kaip šis ponas susikrovė turtus, kaip yra su „Jangilos“ byla., kaip jis išvažiavo pusantrų metų iš Lietuvos, ir būdamas pasislėpęs Maskvoje, kandidatavo į Kėdainių savivaldybės tarybą, ir buvo į ją išrinktas? Kaip žmogus, besislapstantis nuo teisėsaugos, vėl buvo registruotas kandidatu į Lietuvos parlamentą?Apie kokią Konstituciją ir apie kokią garbingą politiką mes kalbame?“. Tad jokios kosmetinės reformos Lietuvai nepadės, būtina siekti esminio proveržio, kuris leistų nušalinti iš valdančiųjų pozicijų daugelio piliečių interesus pamynusių privilegijuotų luomų narius.

 

Giedrius  Grabauskas-KaroblisJūsų vardas:
Komentaras: